Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

MARZEC

 

1. Oznaki wiosny- będziemy uważnie obserwować przyrodę i szukać oznak wiosny. Porozmawiamy o wiosennych zmianach w przyrodzie- temperaturze powietrza, dłuższym dniu, powracających ptakach, pąkach na drzewach i krzewach.

2. Dlaczego w marcu jest jak w garncu? - poznamy zjawiska pogodowe charakterystyczne dla przedwiośnia. Poznamy przysłowie "W marcu, jak w garncu" i zastanowimy się nad jego znaczeniem. Przypomnimy sobie, jak ważne jest ubieranie się zgodnie z warunkami atmosferycznymi.

3. Gdzie ubiera się Pani Wiosna? - zapoznamy się z budową i cechami wybranych kwiatów wiosennych oraz z ludowymi obrzędami związanymi z pierwszym dniem wiosny.

4. Muzyka wokół nas – będziemy poznawać i utrwalać nazwy wybranych instrumentów muzycznych, rozwijać umiejętność grania na instrumentach perkusyjnych. Będziemy próbować wyrażać nastrój utworu muzycznego barwną plamą oraz dostrzegać piękno muzyki.

 

Wiosna (wiersz)

Regina Gruchalska

Wiosna przychodzi cichutko.
Topi śniegi wolniutko.
Ranki są coraz jaśniejsze
A dni bywają cieplejsze.
Jest tak zielono, wesoło.
Zwierzęta budzą się wkoło.
Śpiew ptaków słychać radosny, na powitanie wiosny.


Wiosna, wiosenka (piosenka)

Wiosna wiosenka w mym sercu piosenka Przychodzi po zimie ożywia świat. Świeżym powiewem słońca iskrzeniem. Obudź się ziemio - pora już wstać. Ref. Wiosna wiosna tak piękna, radosna Słoneczna, pachnąca Przyrodą kwitnąca Wiosna wiosna tak piękna radosna. To takie proste, śpiewaj i tańcz Gdy deszczyk zaskoczy Otwórz swe oczy tęczą na niebie Namaluj szlak Ptaki wracają, głośno śpiewają,. Obudź się ziemio - pora już wstać. Ref. x2 Raz dwa trzy Zielono mi Cztery pięć sześć Tak pięknie tu jest siedem i osiem Raduj się widokiem Wiosna wreszcie zagościła, to radosna dla nas chwila. Ref. Wiosna wiosna tak piękna radosna Słoneczna, pachnąca Przyrodą kwitnąca. Wiosna, wiosna tak piękna radosna. To takie proste, śpiewaj i tańcz Mamy już wiosną.

 

LUTY

 

  1. Karnawał - dowiemy się co to jest karnawał i z czym powinien nam się kojarzyć. Będziemy kształcić wypowiedzi wielozdaniowe, rozwijać procesy poznawcze: uwagę, pamięć, logiczne myślenie. Będziemy uczyć się słuchania wypowiedzi innych osób. Będziemy rozwijać inwencję twórczą, rozwijać wyobraźnię poprzez zabawy plastyczne. Będziemy doskonalić poczucie rytmu podczas wspólnych zabaw przy muzyce.

  2. W kosmosie - zapoznamy się z pojęciem: Układ Słoneczny oraz z nazwami planet. Rozwiniemy zainteresowanie wszechświatem. Będziemy wzbogacać słownictwo o nowe wyrazy: kosmonauta, kapsuła, stan nieważkości, obserwatorium astronomiczne. Będziemy kształcić umiejętność logicznego kojarzenia faktów. Zapoznamy się z postacią wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.

  3. Dbamy o zdrowie - przypomnimy o wpływie odżywiania na zdrowie człowieka oraz o potrzebie spożywania warzyw i owoców. Porozmawiamy o wpływie higieny osobistej i ruchu na nasze zdrowie. Zapoznamy się z pracą: lekarza, pielęgniarki i stomatologa. Przypomnimy zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

  4. Zwierzęta egzotyczne – zapoznamy się ze środowiskiem przyrodniczym, jakim jest Sawanna. Będziemy nazywać zwierzęta przedstawione na ilustracjach. Utrwalimy wiadomości o zwierzętach, jakie można spotkać w ZOO. Będziemy uczyć się prawidłowo określać położenie i używania słów: w prawym, w lewym górnym, dolnym rogu.

 

Grzeczne dzieci – Wand Grodzieńska

Stoły ślicznie nakryte,
rączki czysto umyte,
każdy cierpliwie czeka
na swój kubek mleka.
Nie ma plam na fartuszku,
nie ma resztek w garnuszku.
Pod stołem nie ma śmieci
bo tu jadły grzeczne dzieci.

Tekst piosenki "W dżungli":

ref.:W dżungli nic nie jest straszne gdy groźne zwierzęta potrafią śmieszne być. W dżungli dlatego klaszczmy, bawmy się! 2 x
Arka Noego zaraz zacznie rejs!
Korona króla lwią ozdabia skroń, przez długą trąbę prysznic robi słoń! Za jagnięciem goni głodny wilk, hipopotamy z brzucha bęben robią i :
Rozlega się BUM BUM Brzdęk-Brzdęk wszystkie zwierzęta gromadzą się wśród drzew.
Gdy słychać dźwięk BUM BUM Brzdęk-Brzdęk , to zwierzęta w dżungli bawią się.
ref.: W dżungli nic nie jest straszne gdy groźne zwierzęta potrafią śmieszne być. W dżungli dlatego klaszczmy, bawmy się! Arka Noego zaraz zacznie rejs! 2 x

Małpy robią tysiąc głupich min, aligatory tulą się wśród trzcin! A żyrafa śpiewa szyją swą, sowa z papugą chcą naśladować ją.
Rozlega się BUM BUM Brzdęk-Brzdęk wszystkie zwierzęta gromadzą się wśród drzew.
Gdy słychać dźwięk BUM BUM Brzdęk-Brzdęk , to zwierzęta w dżungli bawią się.
I razem i wszyscy. No dalej, zaszalej.
No już się rusz. No już się rusz. No już się rusz
ref.: W dżungli nic nie jest straszne gdy groźne zwierzęta potrafią śmieszne być. W dżungli dlatego klaszczmy, bawmy się!
Arka Noego zaraz zacznie rejs! 2 x



Rodzice dzieci oddziału II

Dnia 23.02 około godz. 8.30 (śniadanie będzie o 8.00) jedziemy na warsztaty do „Fabryki czekolady” na ulicy Gołębiej. Wrócimy na drugie śniadanie. Proszę o spakowanie do małego plecaka małej wody i małej „przekąski”. Dodatkowe informacje u wychowawcy oddziału.

Dnia 17.01.2024r. wychodzimy o 10.45 do MDK na os. Kalinowym.

Serdecznie zapraszamy na uroczysty występ z okazji "Dnia Babci Dziadka", który odbędzie się 16.01 o godzinie 15.15. 

Proszę przygotować odświętne stroje dla dzieci.

STYCZEŃ

 

  1. PORY ROKU- będziemy poznawać cechy charakterystyczne dla pór roku. Poznamy ich główne cechy charakterystyczne. Zastanowimy się jak pory roku wpływają na naszą codzienność.

  2. DAWNO, DAWNO TEMU- będziemy rozmawiać na temat ulubionych bohaterów bajek. Będziemy rozwijać umiejętności wypowiadania się na określony temat oraz oceny określonego postępowania.

  3. ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA- będziemy utrwalać stopnie pokrewieństwa między członkami rodziny. Będziemy rozmawiać o szacunku dla osób starszych oraz potrzebę okazywania serdeczności i miłości bliskim.

  4. GDZIE MIESZKASZ?- wyjaśnimy znaczenia pojęcia dom. Będziemy rozmawiać o potrzebie dbania o przyjaźń, miłość i szacunek. Wzbogacimy słownictwo poprzez nazywanie i określanie różnych rodzai domów według typów zabudowań.

 

Piosenka: „Pory roku” Przednutki:

ref. Pory roku mamy cztery

Wiosna, lato, jesień, zima

Jedna drugą zastępuje

Nikt z nas czasu nie zatrzyma

Na początek przyszła wiosna

Kwiaty wszędzie rozsypała

Pomyślała, że wspaniale

Już wygląda ziemia cała

Ale nim się rozgościła

Lato już do ucha szepcze

Że już pora na upały,

Które trzyma w swej torebce ref.

Nim na dobre świat się ogrzał

Zimny wietrzyk już nadciąga

To za rogiem czeka jesień

Liście z drzewa chce pościągać

Jeszcze wszystkich nie zerwała

Do drzwi puka zima sroga

śnieg rozsypać muszę szybko,

Na mnie kolej moja droga” ref.

Wiersz:

Babciu, Dziadku, chodźcie z nami.

Damy wam łąkę z kwiatami, ze skowronkiem.

Do wąchania, patrzenia...

A do łąki dodamy życzenia.

Nawet gdy się zachmurzy na niebie,

Nawet gdy się kłopotów nazbiera,

My uśmiechamy się do siebie zawsze

18.12 o godzinie 16.15 zapraszamy na "KONCERT BOŻONARODZENIOWY".

Proszę o strój "aniołków" dla dziewczynek oraz "aniołków" lub "strażaków" dla chłopców.

Dnia 12.12.2023r. o godz. 10.45 wychodzimy do biblioteki na osiedlu Kalinowym.