Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

1.”Czy można cofnąć czas”- dzieci będą szukać odpowiedzi na pytania związane z porami roku, utrwalą nazwy miesięcy i dni tygodnia. Poznają nazwy pór dnia, określą co robią rano, w południe i wieczorem. Dowiemy się także jak mierzono czas kiedyś, a jak robimy to obecnie, poznamy różne modele zegarków. Podczas zabaw będziemy odkrywać literkę U, u.

2.”Co zwierzęta robią zimą”- dowiemy się jak dbać o zwierzęta w zimie. Rozpoczniemy akcję dokarmiania ptaków w przedszkolnych karmnikach. Obejrzymy różne rodzaje karmników, dowiemy się jak je zbudować. Będziemy szukać odpowiedzi kto dokarmia leśne zwierzęta i co najchętniej jedzą podczas zimowych mrozów. W dalszym ciągu podczas zabaw budzimy zainteresowanie literami J, j i cyframi 1-8. Tworzymy zbiory, klasyfikujemy wg. określonej cechy.

3. „Moja babcia i mój dziadek”- Dowiemy się dlaczego babcia i dziadek są bardzo ważni dla rodziny. Poznamy dawne zabawy, w które bawili się babcia i dziadek gdy byli mali. Porozmawiamy jak wyglądało dzieciństwo babć i dziadków, a jak wygląda dzieciństwo obecnych dzieci. W toku zabaw poznamy literkę Y,y. Ćwiczymy słuch fonematyczny, staramy się powiedzieć co słyszymy na początku , a co na końcu wyrazu. Dzielimy wyrazy na sylaby.

4.”Karnawałowe zabawy”- dowiemy się jak wyglądały zabawy karnawałowe dawniej, a jak wyglądają dziś. Zabawimy się w projektowanie strojów karnawałowych z przedmiotów codziennego użytku i materiałów do recyklingu. Będziemy doskonalić umiejętność przeliczania na konkretach w zakresie do 10. Będziemy rozwijać ciekawość badawczą poprzez wykonywanie prostych doświadczeń z wykorzystaniem cukru i jego wybranych właściwości

Prosimy o przyniesienie strojów „aniołków” dla dzieci rano w dniu 21.12.2021r.

GRUDZIEŃ

1.     Odwiedzi nas św. Mikołaj Poznamy jego postać, wygląd cechy i rolę. Poznamy tradycje mikołajkowe. Rozwiniemy sprawność fizyczną. Poznamy zawód górnika. Będziemy rozwijać postawy prospołeczne, oraz umiejętności plastyczne.

2.     Utrwalimy nazwy dni tygodnia. Poznamy oznaki zimy. Rozwiniemy inwencję twórczą. Udoskonalimy umiejętność wykonywania improwizacji melodycznej. Rozwiniemy postawę badawczą. Udoskonalimy umiejętności leksykalne i gramatyczne.

3.     Będziemy się uczyli wypowiadać na podstawie wysłuchanego tekstu. Udoskonalimy umiejętność składania życzeń. Rozwiniemy percepcję słuchową. Poznamy wybrane tradycje bożonarodzeniowe. Rozwijać będziemy sprawność manualną.

4.     Zapoznamy się z ogniem, ziemią, wodą i powietrzem jako żywiołami i ich rolami w życiu człowieka. Poznamy ich cechy charakterystyczne. Rozwiniemy ekspresję twórczą oraz słuch muzyczny.

5.     Zapoznamy się z baśnią Chansa Christiana Andersena: „Dziewczynka z zapałkami” .

Poznamy piosenkę: 

Już na płatkach śniegu przyfrunęły święta
Teraz wszystkie dzieci marzą tylko prezentach
Sanie Mikołaja dzwonią dzwoneczkami
Święty Mikołaju bądź już wreszcie tutaj z nami
A Mikołaj pędzi a Mikołaj gna
Od domu do domu ciężką pracę ma
Jego piękną brodę pokrył srebrny lód
Gdyby tak biedaczek już odpocząć mógł
Święty Mikołaju my ci pomożemy
I wszystkie prezenty szybko dzieciom rozniesiemy
Potem pod choinką siądziesz razem z nami
Też swój prezent znajdziesz w pięknym koszu z paczuszkami
A Mikołaj pędzi a Mikołaj gna
Od domu do domu ciężką pracę ma
Jego piękną brodę pokrył srebrny lód
Gdyby tak biedaczek już odpocząć mógł
 
Oraz wiersz: 
Święty Mikołaj nocą wędruje,
w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna świeci,
gdzie są grzeczne dzieci?

Święty Mikołaju,
Na Ciebie czekamy.
Przez okno zmarznięte
Ciągle wyglądamy.
 

W dniu 21.11.2021 (poniedziałek) o godzinie 10.00 w grupie Motylków odbędzie się pasowanie na przedszkolaka. Ze względu na obostrzenia psowanie odbędzie się bez udziału rodziców. Prosimy o odświętne ubranie dzieci w tym dniu. 

Drodzy rodzice dzieci z oddziału III

W środę 10.11.2021 o godzinie 10.00 w naszej grupie odbędzie się krótka uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Prosimy o odświętne ubranie dla dzieci.

1.     „Nasze prawa i obowiązki”- w tym tygodniu dzieci dowiedzą się jak nazywają się członkowie rodziny i jakie relacje ich  łączą. Porozmawiamy o prawach i obowiązkach jakie mają dzieci, dowiemy się co to znaczy mieć prawo do czegoś i co to znaczy mieć obowiązek. Dowiemy się jak wygląd litera T, t, w toku zabaw będziemy rozwijać zainteresowanie literami.

2.     „ Co powinien wiedzieć każdy Polak”- w tym tygodniu porozmawiamy o polskich symbolach narodowych, dowiemy się co świętujemy podczas święta 11 Listopada. Poznamy legendę o Lechu, Czechu i Rusie obejrzymy  mapę Polski, odnajdziemy na niej Kraków i stolice Polski. Poznamy nazwiska kilku wybitnych Polaków zasłużonych dla naszego kraju. Dowiemy się jak wygląd litera I, i w toku zabaw będziemy rozwijać zainteresowanie literami.

3.     „ Tańczymy polskie tańce narodowe, poznajemy regiony Polski ”- Obejrzymy polskie stroje narodowe, posłuchamy brzemienia muzyki ludowej z różnych regionów naszego kraju. Będziemy świętować Dzień Pluszowego Misia- dowiemy się jak jest historia powstania pluszowego misia, poznamy imiona najsławniejszych miśków. Dowiemy się jak wygląd litera d, D w toku zabaw będziemy rozwijać zainteresowanie literami.

4.     „ Lecimy w kosmos”- w tym tygodniu poznamy nazwy niektórych planet, dowiemy się co to są gwiazdozbiory, jak wygląda kosmonauta. Porozmawiamy o tym czy jest życie na innych planetach. Dowiemy się jak wygląd litera K, k w toku zabaw będziemy rozwijać zainteresowanie literami.

Dnia 20.10.2022 (środa) w godz. 15.15 - 16.15 w oddziale III odbędą się spotkania indywidualne z rodzicami. Chętnych rodziców prosimy o wpisanie się na listę umieszczoną w szatni.

1.       Będziemy rozmawiać na temat tego co należy zrobić kiedy ktoś źle się czuje. Dowiemy się na czym polega praca lekarza. Poznamy piramidę zdrowego żywienia. Zwrócimy uwagę na rolę ruchu w utrzymywaniu naszego zdrowia. Zapoznamy się z przetworami oraz dowiemy się z czego powstają.

2.       Porozmawiamy o tym jak może wyglądać przedszkole marzeń. Poznamy zawód nauczyciela, dowiemy się kim on jest i gdzie można go spotkać. Zapoznamy się z różnymi wynalazkami powstałymi na przestrzeni lat.

3.       Dowiemy się jak się ubrać stosowanie do pogody. Porozmawiamy o tym jak wykorzystywany jest wiatr w życiu roślin i ludzi, jakie urządzenie stosuje się do pomiaru wiatru.

4.       Poznamy jesienne zwyczaje zwierząt. Dowiemy się kto zamieszkuje las, oraz jakie ptaki odlatują lub przylatują albo pozostają w Polsce na zimę. Porozmawiamy na temat sposobu wytwarzania ciepła.

5.       Będziemy świętować dzień marchewki.

 

Poznamy piosenkę:

„Psotny deszczyk” Krystyna Gowlik

1.       Psotny deszczyk dzisiaj pada

Bajki swoje opowiada

Skacze sobie po trawniku

Chlapie wodą na chodniku

Wyjdę z domu i zobaczę

Jak ten psotny deszczyk skacze

Ref:  Patrzę a tu kap, kap

Deszczyk mi do ucha wpadł

Na wiewiórki ogon – plusk!

Na gawrona piórka – chlust!

Tu kropelka, tam kropelka

Na samochód, na wróbelka.

Kap, kap, kap

Kap, kap, kap

Psotny deszczyk dzisiaj spadł.

2.       Mokro w mieście, mokro w lesie

Deszczyk zimne krople niesie

Tutaj chlapie i tam chlapie

Już z wysiłku prawie sapie!

A ja dziś bez parasola

Idę w deszczu do przedszkola.

Ref: patrzę a tu kap, kap…

 Oraz wierzyk:
„Zdenerwowany wiatr” Monika Sobkowiak

Huczał, buczał, krzyczał, wył,

Wściekły bardzo pan Wiatr był,

Powywracał krzewy, drzewa

Pełna złości pieśń zaśpiewał.

A po chwili jakby ucichł,

wnet wiatrowi humor wrócił

 

Odwiedza nas 183 gości oraz 0 użytkowników.