Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

1.Zabawa na powitanie.

Cel: dziecko nabiera świadomości schematu własnego ciała, doświadcza różnych rodzajów dźwięku, wykorzystuje do zabaw dźwiękami inne przedmioty niż instrumenty.

Zabawa gestodźwiękami do muzyki klasycznej, wykorzystanie własnego ciała do tworzenia dźwięków, dzieci rytmicznie uderzają w różne części ciała „ grając” w rytm słyszanej muzyki.

2. Rozwiązywanie zagadek słownych, obrazkowych, dźwiękowych dotyczących instrumentów muzycznych.

Cel: rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej, kształtowanie logicznego myślenia 

Zagadki:

-słowne

W dawnych czasach lata temu, gdy byliście mali, to dorośli wam nad głową 

Wciąż tym grzechotali ( grzechotka)

Okrągły, brzuchaty, wśród zabawek leży, zależy mu na tym, aby go uderzyć

Stuknę go czasem zagra pod palcami, dziękuje mi basem, gdy stukam pałkami (bębenek)

- obrazkowe

Dzieci układają obrazek z pociętych części (dzwonki chromatyczne)

Nauczyciel odsłania zakryty obrazek przedstawiający tamburyno, dzieci próbują odgadnąć, co to za instrument.

- dźwiękowe

Nauczyciel gra na instrumencie, zasłoniętym chustą (trójkąt, pałki drewniane) dzieci odgadują, co to za instrument

3. Zabawa muzyczno-ruchowa z elementami Metody Aktywnego Słuchania Muzyki według Batii Strauss.

Cel: doskonalenie poczucia rytmu, zachęcenie dzieci do improwizacji muzycznych i ruchowych.

Dzieci stoją w kole z kubeczkami i rurkami. Prezentują ruchy inspirowane utworem instrumentalnym „Pizzicato” Leo Delibes. W pierwszej części na przemian biegają na paluszkach i uderzają rurkami w kubeczki w momentach, które narzuca utwór muzyczny. W drugiej części utworu swobodnie poruszają się po dywanie wykonując ruchy do muzyki, w trzeciej części utworu ponownie ustawiają się w kole, biegają na paluszkach i uderzają rurkami o kubeczek w odpowiednim momencie.

4. Odtwarzanie wzoru z użyciem rurek.

Cel: rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej przygotowanie do nauki pisania i czytania. 

Nauczyciel dzieli dzieci na grupy, prezentuje dany wzór, który dzieci układają z użyciem rurek do napojów. 

5.Bajka o słoneczku. Improwizacje muzyczne do czytanej przez nauczyciela bajki.

Cel: dzieci skupiają uwagę, potrafią oczekiwać na swoją kolej w zabawie starają się zagrać na instrumentach perkusyjnych w ściśle określonym czasie.

Dzieci podzielone na grupy grają w momentach wskazanych przez dyrygenta tworząc muzyczną improwizację do opowiadania, które czyta nauczyciel.

6."Słoneczko" zabawa plastyczno-ruchowa wg Doroty Dziamskiej

Cel: System „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej wspiera prawidłowy rozwój dziecka zapewniając wszechstronną zintegrowaną stymulacje. Dotyczy wszechstronnego wspomagania rozwoju dzieci 3-10 letnich, usprawniania poszczególnych funkcji organizmu dziecka w celu jak najlepszego przygotowania go do podjęcia nauki w szkole. Wspiera rozwój pamięci długotrwałej. Usprawnia i koryguje zaburzone funkcje dziecka, wspomaga rozwój jego zdolności i zainteresowań. Zapewnia każdemu dziecku osiągnięcie sukcesu, poczucie akceptacji i przynależności do grupy .

Dorysowywanie promieni Słoneczka kolorem żółtym i pomarańczowych, dzieci stoją wokół stolików na których rozłożone są kartki z narysowanym kołem, w rytm specjalnie dobranej muzyki, która pomaga w kreśleniu prostych linii maja dorysować do słoneczek promienie. Na sygnał nauczyciela przesuwają się w prawa stronę i rysują promienie na kolejnej kartce. Zabawa oparta jest na systemie „Edukacji przez ruch”

7. Wspólna zabawa z rodzicami do utworu „ W grocie króla gór”

Cel: dziecko uczy się współdziałania w grupie podczas różnych form muzycznych, uczy się określać  i oddawać  ruchem zmianę tempa, dynamiki słuchanego utworu muzycznego, odczuwa radość podczas zabaw muzycznych.

Uczestnicy zabawy podzieleni na 3 zespoły interpretują muzykę ruchem, przewodnikiem  zabawy jest nauczyciel, który pokazuje lub w prosty sposób objaśnia co robią poszczególne grupy.