W R Z E S I E Ń

1. Będziemy stwarzać warunki sprzyjające adaptacji dzieci w przedszkolu. Będziemy poznawać zabawy i piosenki integrujące grupę. Poznamy imiona i nazwiska kolegów
i koleżanek. Zapoznamy dzieci z rozkładem pomieszczeń w sali; omówimy zasady korzystania z pomieszczeń i kącików zabaw. Będziemy motywować dzieci do dbania
o porządek wokół siebie. Omówimy zasady zgodnej i bezpiecznej zabawy - szanowania zabawek i odkładania ich na wyznaczone miejsce; bezpiecznego korzystania ze sprzętu sportowego i urządzeń znajdujących się na placu zabaw. Opracujemy kodeks grupowy.

2. Będziemy rozwijać umiejętności samoobsługowe i kształtować nawyki higieniczne,
w szczególności dokładne mycie rąk w określonych sytuacjach podczas pobytu
w przedszkolu. Omówimy zasady umiejętnego i kulturalnego spożywania posiłków; zastosowania zwrotów grzecznościowych względem siebie, a także osób dorosłych (
dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam). Będziemy nabywać umiejętności rozpoznawania własnych uczuć oraz dostrzegania potrzeb innych; szanowania wytworów pracy innych oraz ich własności; cieszenia się z sukcesów własnych i innych.

3. Zapoznamy dzieci z zasadami bezpiecznego ruchu pieszych; będziemy rozróżniać prawidłowe i nieprawidłowe zachowania w ruchu ulicznym; nauczymy się prawidłowo przechodzić przez jednię. Będziemy wdrażać dzieci do bezwzględnego podporządkowywania się sygnalizacji świetlnej zgodnie z wysyłanymi sygnałami, kolorami, oznaczeniami oraz do stosowania się do znaków drogowych. Poznamy nazwy samochodów specjalnych i numery alarmowe. Będziemy rozpoznawać, nazywać i rysować podstawowe kształty geometryczne; poćwiczymy orientację w schemacie własnego ciała i w przestrzeni.

4. Będziemy obserwować zjawiska zachodzące w przyrodzie jesienią: zmiana koloru liści, opadanie liści, chłodniejsze dni. Poznamy ogólną budowę drzew (korzenie, pień, korona); omówimy ich podział na drzewa liściaste i drzewa iglaste. Będziemy rozpoznawać drzewa po ich liściach i owocach; utworzymy kącik przyrody z „darami jesieni”, które będziemy wykorzystywać do segregowania, liczenia, układania rytmów, itd..

Dodatkowo będziemy zachęcać dzieci do współdziałania w zespole; będziemy wdrażać dzieci do uważnego słuchania i prawidłowego wykonywania poleceń nauczyciela; będziemy motywować do budowania dłuższych wypowiedzi. Będziemy usprawniać pracę narządów mowy; ćwiczyć słuch fonematyczny - dzielić nazwy na sylaby, rozróżniać głoski w nagłosie, czytać całościowe wyrazy; będziemy rozwijać umiejętności matematyczne (poznamy cyfrę 1); rozwijać poczucie rytmu; nauczymy się tematycznych piosenek; będziemy zachęcać do ćwiczeń gimnastycznych i aktywności ruchowej, a także rozwijać inwencję twórczą
i sprawność manualną.

Piosenka pt. „Witamy przedszkole” (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk)

1. Już wakacje się skończyły,

do przedszkola wracać czas.

A w przedszkolu wiele nowych

przygód czeka nas.

Ref.: Witamy przedszkole – wesołe, uśmiechnięte,

dzisiaj w kole znowu podajemy ręce.

Witamy naszą panią, kolegów, koleżanki.

Witamy klocki, puzzle, pajace, misie, lalki.

2. Koleżanki i koledzy

dziś tak bardzo cieszą się,

że będziemy się spotykać

tutaj znów co dzień.