PAŹDZIERNIK

1. Co robią zwierzęta jesienią? Będziemy poznawać wybrane zwierzęta żyjące w środowisku naturalnym (wiewiórka, jeż, bocian) – ich nazwę, wygląd, sposób odżywiania się i poruszania, przygotowanie do zimy. Dzieci dokonają analizy i syntezy słuchowej nazw wybranych zwierząt; będą uczestniczyć zabawach rytmicznych przy muzyce; będą naśladować zwierzęta i ćwiczyć aparat mowy, a także koncentrację i pamięć, między innymi na podstawie rozwijanych umiejętności. Poznamy cyfrę: 2 i odkryjemy literę „o”, „O” (dzieci 5 -letnie).

2./3. Jesień w sadzie. Jesień na działce. Zapoznamy dzieci z nazwami drzew owocowych oraz
z najważniejszymi cechami wybranych owoców i warzyw. Określimy miejsce ich pochodzenia. Poznamy ich wygląd, kolor, smak oraz sposoby wykorzystania owoców i warzyw. Zwrócimy uwagę na ich wartości odżywcze – ukażemy konieczność zjadania pokarmów niezbędnych dla zachowania zdrowia, bogatych w witaminy. Wykonamy eksperyment kulinarny - sałatkę; poznamy sposób tworzenia stempli z warzyw. Będziemy utrwalać umiejętności uważnego słuchania utworów literackich i muzycznych; rozwijać umiejętności opisywania. Będziemy budzić zainteresowanie literami - poznamy litery: „a”, „A”; „e”, „E” (dzieci 5-letnie). Poznamy cechy kwadratu; odkryjemy zapis cyfrowy liczby „3”; będziemy określać
Czego jest więcej? Czego jest mniej?

4. Dbamy o zdrowie. Będziemy poszerzać wiedzę dzieci o wygładzie ludzkiego ciała - nazywać
i pokazywać wybrane części ciała u siebie i partnera. Będziemy się bawić z literką „m”, „M”. Poznamy znaczenie powiedzenia
Sport to zdrowie! Zapoznamy dzieci z piramidą zdrowego żywienia. Porozmawiamy o sposobach należytego postępowania, tak aby być zdrowym. Będziemy wykonywać ruchy zgodnie z rytmem melodii, sprawnie manipulując rekwizytem. Poznamy charakterystyczne cechy trójkąta.

Dodatkowo będziemy wdrażać do przestrzegania ustalonych zasad i umów; uczyć się szanowania wytworów pracy innych oraz ich własności; wyrabiać prawidłowe nawyki higieniczne i kształtować czynności samoobsługowe; rozwijać mowę i myślenie, aktywność twórczą i sprawność manualną; będziemy rozwijać szybką reakcję na sygnał; poczucie rytmu; zdolności improwizacji wokalnych; będziemy wyrażać własne obserwacje w ekspresji plastycznej; rozwijać myślenie przyczynowo – skutkowe; układać obrazki w odpowiedniej kolejności; będziemy zachęcać do aktywnego uczestnictwa w ćwiczeniach gimnastycznych.

Piosenka pt. „Fikający zuch”

(sł. Agnieszka Galica,

muz. Tadeusz Pabisiak)

1.Gimnastykuj się codziennie.

Zobacz jakie to przyjemne.

Ref. W zdrowym ciele, zdrowy duch.

Pokaż, jaki z ciebie zuch.

2. Raz przysiady, raz podskoki.

Ręce w górę lub na boki.

3. Mocne nogi, plecy proste.

Raz fikołek, a raz mostek.

Rymowanka pt. „Gimnastyka” (W. Żaba-Żabińska)

Gimnastyka – ważna sprawa.

Dla nas, dzieci, to zabawa.

Ręce w górę, ręce w bok,

krok do przodu, przysiad, skok.

Ręce w górę, ręce w bok,

krok do tyłu, przysiad, skok.