Zamek w Niepołomicach zwany drugim Wawelem, to miejsce, które mogliśmy zobaczyć w trakcie wycieczki zorganizowanej w dniu 21 września 2023 r. Podczas zwiedzania zamku poznaliśmy historię tej liczącej ponad 700 lat rezydencji królewskiej. W komnatach zamkowych mogliśmy zobaczyć galerię malarstwa i rzeźby pochodzącej z XIX w. Uczestniczyliśmy w interaktywnej lekcji muzealnej „Kto Ty jesteś - Polak mały”, dzięki której utrwaliliśmy legendę o powstaniu państwa polskiego oraz polskie symbole narodowe. Spacerując wokół zamku mogliśmy podziwiać ogrody Królowej Bony. Atrakcją dla dzieci było również zwiedzanie położonego nieopodal zamku muzeum fonografii, gdzie dzieci poznały historię zapisu i odtwarzania dźwięku. Miały także możliwość posłuchania utworów z Akademii Pana Kleksa. Te obydwa miejsca były dla dzieci wspaniałą lekcją patriotyzmu a także żywą księgą dziejów naszej historii.