Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

ZAPROSZENIE

W dniu 26.01.2024r. (piątek) o godzinie 15.15 w grupie VI odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Serdecznie zapraszamy Babcie i Dziadziusiów do naszego przedszkola na program artystyczny w wykonaniu wnucząt.

Prosimy Rodziców o przygotowanie strojów dla dzieci: dziewczynki – białe bluzeczki, srebrne spódniczki lub sukienki, białe rajstopy; chłopcy: biała koszula, ciemne spodnie;

STYCZEŃ

1. Mijają dni i miesiące – będziemy poszerzać zasób słownictwa i pojęć związanych z mierzeniem, określaniem czasu, rozwijać umiejętność dostrzegania stałych regularności: stałego następstwa pór roku, miesięcy, dni tygodnia, zwrócimy uwagę na rolę kalendarza (sprawdzimy czy w różnych kalendarzach dni tygodnia występują w takiej samej kolejności), rolę zegara (poznamy dawne sposoby mierzenia czasu, postaramy się odwiedzić zegarmistrza, w jego zakładzie pracy);

2. Czekamy na śnieg, mamy nadzieję, że zbudujemy w ogrodzie przedszkolnym prawdziwego bałwana. Będziemy obserwować zimową pogodę, wykonamy doświadczenia których nie udało nam się wykonać w zeszłym roku (postaramy się sprawdzić – o ile pogoda na to pozwoli - czy uda się zamrozić mydlane bańki; czy faktycznie płatki śniegu różnią się między sobą?);

3. Dzień Babci i Dziadka będzie najważniejszym wydarzeniem w tym miesiącu. Dzieci przygotują uroczystość z tej okazji i prezenty dla swoich najbliższych.

4. W karnawale mamy bale – dzieci wzbogacą swoją wiedzę o tradycjach związanych z karnawałem, wykonają maskę na bal karnawałowy, dowiedzą się jak napompować balon bez wysiłku, wykonają eksperymenty z użyciem balonu.

5. Mas Media – wraz z dziećmi zastanowimy się do czego służy komputer, telefon komórkowy, radio, telewizja. Jak należy z tych urządzeń korzystać? Omówimy
niebezpieczeństwa, które czyhają na dzieci w internecie. Dzieci wykonają pracę plastyczną ,,Odznaka strażnika bezpieczeństwa”.

W toku realizowania tematyki będziemy:
- Wzbogacać słownictwo dzieci, ćwiczyć aparat artykulacyjny, wdrażać do wyrazistego mówienia, rozwijać słuch fonematyczny, utrwalać znane litery oraz poznawać nowe: R r, N n, Z z, Ss, B b. Wdrażać dzieci do skupiania uwagi na wykonywanym zadaniu, przyjmowania prawidłowej postawy podczas pracy przy stole;
- Rozwiązywać zadania rozwijające umiejętność liczenia, dodawania i odejmowania w dostępnym dla dzieci zakresie, utrwalamy znaki < > =. Będziemy kształtować umiejętność rozwiązywania zadań z elementem kodowania; rozwijać logiczne myślenia poprzez - między innymi - rozwiązywanie zagadek słownych;
- Ćwiczyć, rozwijać umiejętności manualne dzieci.

 

,,Zaplątani w serpentyny” piosenka Krystyny Gowik.

Nadszedł karnawału czas.
Przebrał się już każdy z nas.
Kolorowe baloniki wirują wokoło.
Bardzo dzisiaj tutaj jest wesoło.
Ref. Zaplątani w serpentyny wciąż tańczymy.
Wirujemy i skaczemy i klaszczemy.
Bal, bal,bal.
Tańczy już sto par.
To karnawał taki bal nam dał.
Maska kryje twoją twarz.
Piękny strój na sobie masz.
Kotyliony już rozdane.
Z kim zatańczysz zaraz ?
Konkurs wygra tylko jedna para.
Ref. Zaplątani.......
Podaj rękę, podaj dwie.
Tańczyć każdy dzisiaj chce.
Tutaj wężyk rozbawiony, tam ogromne koło.
Zaklaszczemy mocno i wesoło.

 

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci z oddziału VI na „ Świąteczny Koncert”, który odbędzie się dn. 18.12.2023 r. (tj. poniedziałek) o godz. 15.15. Nasze dzieci będą pastuszkami - prosimy o przygotowanie strojów. Dla dziewczynek: białe bluzeczki i białe rajstopy (spódniczki zapewni przedszkole). Dla chłopców: białe koszule i ciemne spodnie.

Dziękujemy

Drodzy Rodzice dzieci z oddziału VI

W dniu 12 grudnia 2023r. (wtorek) w ramach akcji „Kino za baterie dla przedszkoli” dzieci z grupy VI wyjeżdżają do „Multikina” na seans filmowy pt. „Życzenie”. Wyjazd z przedszkola o godzinie 9.15. Planowany powrót ok. godziny 12.00. Koszt autokaru - 15 zł. Prosimy o podpisanie zgody na wyjazd dziecka do kina i dokonanie wpłaty do 11.12. 2023r.

Nauczycielki oddziału VI

GRUDZIEŃ

1.Grudzień to miesiąc, który przyniesie dzieciom dużo radości. Początek miesiąca oznacza spotkanie z Mikołajem – gościem, który podaruje wszystkim wymarzone prezenty.
2.Porozmawiamy o zbliżających się Świętach, posłuchamy kolęd, ubierzemy choinkę, upieczemy pierniczki. Zaprosimy rodziców na Koncert  Bożonarodzeniowy, na którym zaprezentujemy przygotowany przez nas program artystyczny. Przy okazji rozmów o świątecznych pracach, porządkach, będziemy rozmawiać o urządzeniach elektrycznych, które ułatwiają nam pracę w gospodarstwie domowym, umilają nam wolny czas. Przypomnimy zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas korzystania z urządzeń elektrycznych.
3.Co to znaczy pomagać – będziemy kształtować poczucie szacunku dla rówieśników i dorosłych, rozmawiać o konieczności dostrzegania i niesienia pomocy potrzebującym kolegom i koleżankom, a także dorosłym. Będziemy pamiętać tutaj także o opiece nad zwierzętami. Zapoznamy dzieci ze słowem wolontariat.
4.Śnieg to również wielka radość dla dzieci. Porozmawiamy o nowej porze roku – Zimie, przypomnimy sobie wszystkie przyjemności jakie ze sobą niesie.
Podczas realizowania tematyki będziemy w dalszym ciągu:
- rysować, kolorować, malować, wycinać, lepić – rozwijając sprawność dłoni i palców.
- rozwijać słuch fonematyczny, zachęcać dzieci do zabaw z literami; poznamy litery L l, Y y;
- liczyć - np. prezenty mikołajkowe, ozdoby choinkowe, rozwijając umiejętność porównywania (więcej, mniej - o ile?), utrwalać obraz cyfr, znaków = > < ; rozwiązywać proste zadania tekstowe – zapoznamy dzieci z zapisem działań z elementem dodawania, ze znakami +, =
- będziemy tańczyć, śpiewać, rozwijając pamięć słuchową, umiejętności ruchowe, rytmiczne, umiejętność współdziałania w parach i większych zespołach.

 

„Odwiedziny Świętego Mikołaja”
(piosenka, sł. i muz. D. i K. Jagiełło)

I. Pada śnieg, pada śnieg, biało dookoła,
przysypane łąki, lasy, przedszkole i szkoła.
Trzeszczy mróz, gwiżdże wiatr,
zimno dziś na dworze,
tylko w dali widać sanie,
któż to jechać może.
Ref. To Święty Mikołaj dziś odwiedzi nas,
przywiezie prezenty w ten zimowy czas.
II. Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń,
dzwonią dzwonki sanek,
zatrzymały się przed domem,
ktoś wchodzi na ganek.
Słychać już tupot nóg, drzwi się otworzyły,
A w nich stanął z wielkim workiem
dziadek bardzo miły.
Ref. To Święty Mikołaj dziś …

 

„Wesołych Świąt”
(wiersz, W. Melzacki)

Wesołych Świąt!
bez zmartwień,
z barszczem z grzybami, z karpiem,
z gościem, co niesie szczęście!
Czeka nań przecież miejsce.
Wesołych Świąt!
A w Święta,
niech się snuje kolęda.
I gałązki świerkowe
niech Wam pachną na zdrowie.
Wesołych Świąt!
A z Gwiazdką –
pod świeczek łuną jasną
życzcie sobie – najwięcej:
zwykłego, ludzkiego szczęścia.

Informacja

W listopadzie zapraszamy Rodziców dzieci z oddziału VI na spotkania indywidualne z nauczycielkami. Podczas spotkania będzie możliwość omówienia wyników obserwacji dotyczących rozwoju dziecka we wszystkich obszarach. Listy zapisów są dostępne w kąciku ogłoszeń. Prosimy o wpisanie się na listę w dogodnym dla państwa terminie.

Nauczycielki oddziału VI

LISTOPAD

1. Narodowe Święto Niepodległości – to okazja, aby przybliżyć dzieciom historyczne wydarzenie jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości po wielu latach niewoli. Przypomnimy polskie symbole narodowe; porozmawiamy o naszej stolicy.
2. Teatr – przybliżymy dzieciom magiczny świat teatru – poszerzymy słownictwo związane z teatrem, będziemy bawić się w aktorów - zobaczymy czy to łatwa czy trudna praca. Zwrócimy uwagę na wyraziste wypowiadanie zdań. Dzieci dowiedzą się co to jest teatrzyk cieni.
3. Świat Dinozaurów – dzieci poznają właściwości fizyczne minerałów: soli kuchennej i węgla kamiennego, dowiedzą się jak powstaje węgiel, porozmawiamy o prawdopodobnych przyczynach wyginięcia dinozaurów.
4. Jesięń, jesień, jesieniucha - porozmawiamy o jesiennej szarudze, pobawimy się z deszczem i wiatrem.
5. Światowy Dzień Misia – będzie okazją do zabawy z ulubieńcem i przyjacielem każdego dziecka.
6. Andrzejki – to dzień wesołych wróżb i zabaw.
W toku działań będziemy:
- doskonalić uważne słuchanie, spostrzegawczość; kształcić sprawność manualną; sprawność ruchową; pamięć.
- rozwijać umiejętność przeliczania, utrwalać znajomość i stosowanie znaków = > < będziemy porównywać liczebność zbiorów określając o ile jest więcej, o ile mniej. Rozwiązujemy proste zadania tekstowe z elementem dodawania i odejmowania.
- Poznamy literę I,i T,t D,d K,k ; będziemy utrwalać poznane dotychczas litery, rozwijać słuch fonematyczny. Szanujmy się wzajemnie – uczymy dzieci uprzejmego formułowania próśb kierowanych do rówieśników i dorosłych. Rodzice zwracajcie uwagę na prawidłową postawę dzieci przy stole.

 

,, Piosenka młodego patrioty” (słowa i muz. Jerzy Kobyliński)

I. Dziecko to taki patriota mały
Na co dzień, a nie od święta
Polską znam flagę i polskie godło
Hymn ojczysty pamiętam.
Ref: Bo moje miasto, bo moja wioska
To Polska, to Polska, to Polska!
A biało czerwone są barwy ulubione
To Polska, to Polska, to Polska!
II. Chcę jak najwięcej wiedzieć o Polsce,
więc czekam na geografię.
Uczę się pilnie polskiej historii
najlepiej jak potrafię.
III. Dziecko to taki patriota mały,
w myślach i czynach przejrzysty.
Brzydkich wyrazów ja nie używam
dbam o język ojczysty.

PAŹDZIERNIK

1.Przyszła Jesień – zwracamy uwagę na zmiany zachodzące w przyrodzie. Zbieramy „dary jesieni”- kasztany, żołędzie, orzechy - wykorzystujemy je do różnych działań matematycznych i plastycznych. Podczas układania kompozycji z tworzywa przyrodniczego będziemy rozwijać pomysłowość i doskonalić motorykę małą.
2. Jesień na działce – poznamy warzywa z naszych działek i ogrodów, dowiemy się co można z nich zrobić. Wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” będzie inspiracją do tworzenia scenek teatralnych i rozwijania mowy dialogowej. Przygotujemy warzywne kukiełki, a podczas zabaw plastycznych dzieci poznają sposób tworzenia stempli z warzyw.
3. Dbamy o zdrowie – zastanowimy się… Czy sport to zdrowie? ; weźmiemy udział w Biegu Przedszkolaka; poznamy Piramidę zdrowego żywienia. Nauczymy się piosenki „Dbam o zdrowie” ; będziemy doskonalić poczucie rytmu i koncentrację.
4. W dalszym ciągu będziemy ćwiczyć umiejętność kulturalnego zachowania się przy stole oraz umiejętność porozumiewania się umiarkowanym tonem.
- poznamy litery: A, a; O, o; U, u; E, e; M, m; Będziemy ćwiczyć słuch fonematyczny, czytać globalnie proste wyrazy związane z omawianą tematyką.
- utrwalimy cyfry: 1, 2, 3, 4; będziemy doskonalić umiejętność posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi, tworzyć zbiory, porównywać ilość przedmiotów w zbiorze. Będziemy rozwiązywać proste zadania tekstowe z elementem dodawania i odejmowania. Utrwalać znajomość stron ciała; nazywać kierunki: prawo, lewo, góra, dół.

 

Piosenka „Dbam o zdrowie”
(sł. i muz. J. Kucharczyk)

Jeśli ktoś zapyta, jak dbać o swe zdrowie,
Każde dziecko zaraz tak na to odpowie.
Ref.
Trzeba dobrze się odżywiać,
jeść owoce i warzywa.
Są w nich wszystkie witaminy.
Za to właśnie je cenimy.
Ważne są też gimnastyka,
spacer, basen i bieganie,
rower, rolki, hulajnoga.
Ruch to jest podstawa zdrowia!
Bardzo ważne jest też dbanie o higienę,
Częste mycie ciała i w wannie kąpiele.
Ref.
Trzeba dobrze się odżywiać…

 

Wiersz – „Liście”(W. Żaba-Żabińska)

W lewej ręce listek mam,
w prawej liście dwa.
Chodzę sobie tu i tam i cichutko gram.
Jak podrzucę liście me,
to opadną w dół.
W koło więc obejdę je,
ułożę z nich wzór.
W prawej ręce listek mam,
w lewej liście dwa.
Chodzę sobie tu i tam
i cichutko gram.