Samorządowe Przedszkole Nr 97

im. Jana Brzechwy w Krakowie

W zajęciach wykorzystano metodę nauczania matematyki proponowaną przez panią prof. E. Gruszczyk- Kolczyńską. Podczas zajęć dzieci uczyły się rozpoznawać błędny sposób liczenia od prawidłowego, przeliczały elementy w zakresie 5, układały schematy rytmiczne wg propozycji nauczyciela.. Oto szczegółowy plan zajęć dydaktycznych:
Konspekt zajęć  dydaktyczno-wychowawczych prowadzonych w gr. III

Cele:
Dzieci rozpoznają błędne sposoby liczenia,
Potrafią odróżnić błędne liczenie od liczenia prawidłowego
Klasyfikują przedmioty wg wielkości
Układają proste schematy rytmiczne
Uważnie słuchają opowiadania N
Liczą do 6 lub dalej


Przebieg zajęć:

1. Powitanie rodziców i zgromadzonych gości piosenką
2. Teatrzyk sylwet „Przygoda małpki Filomeny”
W pewnym ZOO mieszkała małpka Filomena która bardzo lubiła banany. Zawsze miała ich dużo, ale nigdy nie wiedziała ile tak naprawdę ich ma. Postanowiła poprosić o pomoc swojego przyjaciela lwa Leona ( liczenie co drugi banan).  Lew liczył i liczył i wysłał małpkę do żyrafy. Żyrafa liczyła tak ( 1, 5, 7, 4,9), potem udała się małpka do Zebry Zed ( liczenie od środka i z powrotem). Małpka bardzo się zmartwiła , podrapała się po głowie i pomyślała: 
- każdy liczy inaczej, to skąd będę wiedzieć ile mam bananów. Dzieci może wy mi pomożecie? Policzmy banany.
Ustalenie prawidłowego sposobu liczenia.
- Co robił źle  lew? Liczył co drugi, a powinien (liczymy razem).
- Co robiła źle  Żyrafa ( liczyła opuszczając liczebniki)
- Co zrobiła źle zeberka  Zed ( liczyła od środka i kilka razy ten sam banan).
3. Zabawa ruchowa przy piosence Małpa Filomena, Zrywanie bananów zawieszonych na żółtych tasiemkach w sali gimnastycznej,  podskoki i wyskoki. Zabawa ruchowa „Stań przy właściwym bananie” Określanie wielkości mały, duży.
4. Dzieci siedzą na dywanie przed tablicą Małpka miała różne banany; Czym one się różniły . Małpka postanowiła włożyć je do kosza: z małą strzałką małe banany, z dużą strzałką duże. Segregowanie bananów wg wielkości.
5. Układanie  rytmów. Małpka lubi porządek i postanowiła poukładać swoje banany a zrobiła to tak :  Duży banan, 2 małe, Duży banan 2 małe  a teraz co powinna położyć?
6. Zakończenie Ewaluacja Co podobało się wam dziś najbardziej? „Małpka wesoła i małpka smutna”.
7. Praca przy stolikach: małpka prosi was o pomoc w ułożeniu bananów . Każdy ma za zadanie nakleić na kartkę banany tak jak układała je małpka na tablicy 1 duży , 2 małe. Zapraszam do pracy.
8. Indywidualne rozmowy z rodzicami na temat zajęć.